Az USA keleti partján DDoS (túlterheléses) kibertámadás bénította meg a fél internetet. Leállt a Twitter, a Tumblr, a Spotify, az eBay, a Reddit és az Amazon. Nem ment egy ideig a Netflix és az HBO, valamint elérhetetlenné vált a CNN, a The New York Times és a The Financial Times weboldala. Jogosan merül fel most a kérdés bennünk Magyarokban, hogy ehhez nekünk ugyan mi közünk van?
A válasz a támadáshoz használt eszközökben rejlik, ugyanis a mindennapi életünk során használatos okos eszközöket állították hadrendbe a támadók. Gondoljunk csak bele, minden okos eszköznek (telefon, tévé, hűtő, stb.) van egy közös kapcsolódási pontja, az internet. Ez alól nem kivétel a riasztó- vagy megfigyelőrendszerünk sem, ami akár mobiltelefonról is elérhető. Az októberi támadásban millió szám vettek részt kamerák és rögzítők is úgy, hogy az embereknek fogalmuk sem volt arról, hogy biztonságtechnikai eszközeik egy (kiber) terrortámadás résztvevői.
Feltörték a rögzítőmet, de pontosan mit is jelent ez?
Először is azt jelenti, hogy a biztonságunk érdekében telepített eszközöket a terroristák kényük-kedvük szerint használhatják, természetesen a beleegyezésünk nélkül. Másodszor azt, hogy szembe találhatjuk magunkat hirtelen felbukkanó hibákkal az addig jól működő rendszerben, netán előfordulhat adatvesztés, hálózat túlterhelés, és legrosszabb esetben az internetelérés teljes lebénulása. Lefordítva, javíthatatlan károk és/vagy költséges szerviz, mivel a támadások okozta hibákat gyakran maguk a gyártók, a szerviz vagy a telepítők is csak hosszú idő elteltével ismerik fel, és képesek kijavítani.