Most nézzük át azokat a trendeket, amik 2020-ban, és az azt következő években hatással lesznek a biztonságtechnikai iparágra.
1: Többdimenziós érzékelés
Jelenleg a biztonsági kamerák a látást szimulálják rögzített kép formájában, de mi lenne, ha másfajta „érzékelésre”, például hallásra, szaglásra vagy akár a látótávolságon kívüli észlelésre is képesek lennének?
Gondolunk itt például a radarokkal rendelkező kamerákra, amik manapság egyre népszerűbbek. A radar és képalkotó technológia integrációjával a megfigyelés kiterjeszthető a látótávolságon túlra, akár 100 méteres távolságig. Vagy például az autós kürtérzékelővel ellátott kamerára, mely a beépített szonár segítségével képes pontosan bemérni a hangot kibocsátó járművet, jelentősen elősegítve ezzel a zajszennyezés csökkentését.
Egy biztos, a többdimenziós érzékelés elterjedése erőteljesen átformálja a biztonságtechnikai rendszereket, és ezáltal a biztonság fogalmát is.
2: Multi intelligens kamerák
A mesterséges intelligencia alkalmazása már évekkel ezelőtt megjelent a biztonságtechnikában, ám a legtöbb AI-alapú biztonsági kamera egyszerre csak egy intelligens funkciót képes futtatni.
A biztonsági kamerák teljesítményének megnövelésével a jövő kamerái egyszerre több feladat elvégzésére képesek. Példaként vegyünk egy útkereszteződést. Sok városban 10, vagy akár több kamera figyeli az útkereszteződéseket, egy a forgalom észlelésére, egy a jogsértések azonosítására, egy a járműtípusok és rendszámok felismerésére, egy a gyalogosok védelmére stb. Azonban egy több intelligens funkcióval rendelkező kamerából 2, vagy 3 is elegendő lenne a terület szemmel tartásához. Arról nem is beszélve, hogy ezáltal jelentősen lecsökken a telepítési és a karbantartás költség is.
Az egyedi igényekhez való alkalmazkodás itt gyakorlatilag alap követelménynek számít, hiszen minden egyes felhasználónak más és más funkciók fontosak. A gyártók ezért különös figyelmet fordítanak arra, hogy minden megrendelő a saját igényeinek megfelelően válogathassa össze a kívánt tudást és funkciókat.
3: Átfogó biztonsági rendszerek
Egy szimpla megfigyelő rendszer ma már nem felel meg a felhasználók igényeinek, hiszen sokan egyben új lehetőségeket is keresnek az üzleti hatékonyság növelésére. Ebből kifolyóan egyre többen részesítik előnyben az olyan, átfogó biztonsági rendszereket, amelyek kombinálják a CCTV megfigyelést, a riasztórendszereket, a beléptetést és a tűzvédelmet is.
Az AI fejlődésével nagy mértékben automatizálódnak az elemző folyamatok, melyek rendkívül hatékony segítséget nyújtanak az azonnali intézkedés és a megelőzés terén.
A jelenlegi rendszerek értesítést küldenek a biztonsági személyzet számára riasztás esetén, ezzel szemben egy intelligens rendszer a CCTV rendszert riasztja annak ellenőrzésére, hogy mi történt.
4: UHD, azaz ultra-nagyfelbontás
A HD-korszak uralmát hamarosan leváltja az ultra High Definition (UHD) korszak, hiszen a felhasználók többet és tisztábban akarnak látni, így az egyre nagyobb képfelbontás elérése kulcsfontosságú a biztonságtechnika fejlődésében.
Az új technológiák lehetővé teszik az UHD képek zökkenőmentes továbbítását, a 4K és 8K felbontású kamerák széles körű bevezetése nagy lehetőségeket rejt magában.
Arról nem is beszélve, hogy az optimalizált tömörítési technikákkal a rögzített felvételek tárolása kevesebb helyet vesz igénybe, mely jelentősen lecsökkenni a tárhely költségeket is.
5: Értékelhető képek bármikor, bármilyen körülmények között
A legtöbb esemény éjszaka vagy rossz látási viszonyok között történik. A hagyományos biztonsági kamerából származó felvételek azonban gyenge fényviszonyok között legtöbbször értékelhetetlenek, ezért a gyenge fényviszonyok mellett is tökéletes, színes képeket rögzítése iránti kereslet jelentősen megnövekedett.
Egy másik fontos újítás a hőfelvétel készítése, mely technológiával éjszaka és rossz látási viszonyok között, például ködben, szmogban, esőben és hóban is értékelhető képet készülnek. A hőkamerák rendkívül hatékonyan bevethetőek számos területen, például a nagy kiterjedésű területvédelemben, a tűzérzékelésben és a hőmérsékletmérésben.
6: Felhő
Egyre több biztonságtechnikai eszköz kapcsolódik az internetre, így a „felhőbe költözés” központi szerepet játszik - különösen a videó megfigyelésben. A felhőalapú szolgáltatások hatalmas előnyöket hozhatnak a (költség)hatékonyság, a rugalmasság és a biztonság szempontjából.
A felhasználók bárhonnan hozzáférhetnek kameráikhoz és az egyéb internetre csatlakoztatott eszközeikhez, melyek felvételeit és állapotát ellenőrizhetik. Mivel nincs szükség helyszíni szerverre ez a megoldás sokkal kényelmesebb, mint a hagyományos megoldások, arról nem is beszélve, hogy a felhő lehetővé teszi a távoli elérést, így egy rendszer ellenőrzés, hiba elhárítás és karbantartás is elvégezhető távolról, így faragva kicsit tovább a költségeken.
7: Magasabb kiberbiztonsági igények
Manapság a biztonságtechnikai rendszerek egyedi elszigetelt rendszerekből, egyedi de nyitott rendszerekké alakultak át a hálózatra (IOT) való csatlakozás miatt. Ebből kifolyólag a felhasználók egyre jobban aggódnak adataik biztonsága és a magánéletük védelme miatt, ezért ennek megfelelően magasabb követelményeket támasztanak a kiberbiztonsággal kapcsolatban.
A kockázatok minimalizálása érdekében több lépcsős biztonsági szintek kerülnek kialakításra, illetve a biztonságtechnikai eszközöket gyártó cégek is nagy hangsúlyt fektetnek a termékek teljes életciklusán át tartó biztonság használatára.