Aggasztó tények az adatlopásról
Az amerikai cégek és kormányzati szervek számára 2016 valóságos rémálom volt a kiberbiztonság területén, 2015-höz képest 40%-kal nőtt az adatlopás és szivárgások száma – derül ki az Identity Theft Resource Center friss tanulmányából. A hivatalos statisztikán túl a nagy botrányok szintjén is rekordévnek számított a tavalyi. A tanulmány ugyan amerikai adatok alapján készült, jó indikátor lehet arra, hogy merre halad a világ a kibertámadások területén.
Az elmúlt években az incidensek célpontjában a magáncégek, az egészségügyi rendszerek és az állami szervek álltak.
Az adatlopás több mint 55%-át tették ki a csalások, amikor is szervereket törtek fel vagy különböző csalárd módokon szereztek meg adatokat. Az esetek nagy részében olyan adatok kerülnek illetéktelenek kezébe, amelyekkel könnyen vissza tudnak élni. A személyi igazolványok száma az esetek 52%-ában került rossz kézbe, míg a bankkártyák adatait az esetek 13,1%-ában lopták el.
Mindezek mellett azért érdemes azt is visszaidézni, mekkora számban borzolta az adatlopás az utóbbi években a kedélyeket:
- tavaly derült fény arra, hogy a Yahoo 2013-ban és 2014-ben összesen közel 1 milliárd felhasználója adatait veszítette el,
- a MySpace 360 millió ügyfélszámláját törték fel,
- a LinkedIn 165 millió előfizetőjének adataihoz jutottak hozzá hekkerek.
A tanulságot nem nehéz levonni: tényleg érdemes a lehető legnagyobb óvatossággal kezelni az adatainkat, jelszavainkat.